Neradna nedjelja ponovo u fokusu: Hoće li ljeto donijeti promjene?

Bingo

Dolazak ljeta otvara staru temu: Kako će Vlada FBiH riješiti pitanje neradne nedjelje?

Prošlo je nešto više od pet mjeseci otkako je u Federaciji Bosne i Hercegovine počela primjena zakona o neradnoj nedjelji. Ova mjera izazvala je brojne rasprave među građanima, donositeljima odluka i poslovnom zajednicom. Iako su ciljevi zakona bili usmjereni ka unapređenju kvalitete života i zaštiti radničkih prava, određene nedoumice i dalje postoje.

Vlada FBiH je prilikom uvođenja zakona naglasila kako je glavni cilj omogućiti radnicima u sektoru trgovine da nedjelju provedu s porodicama, čime se doprinosi većem balansu između privatnog i poslovnog života. Ova inicijativa bila je usklađena sa savremenim praksama u mnogim evropskim zemljama.

S druge strane, opozicija je izrazila zabrinutost da zakon može imati negativan uticaj na privredu, uključujući smanjenje prometa, potencijalne gubitke radnih mjesta i smanjenje prihoda. Također su istaknuli da bi fleksibilnost pri izboru neradnog dana bila korisnija opcija za radnike i poslodavce.

Nakon implementacije zakona, negodovanje je izraženo u nekoliko lokalnih zajednica poput Travnika, Jablanice i Visokog, dok su neke općine u Republici Srpskoj pokazale interes za sličan model. Nedavno je i Partija demokratskog progresa (PDP) iznijela prijedlog o uvođenju neradne nedjelje u Banjoj Luci, što pokazuje da se diskusija o ovom pitanju širi i na druge dijelove zemlje.

Mišljenja unutar vlasti ostaju podijeljena. Ministar finansija Kantona Sarajevo, Afan Kalamujić, smatra da je ekonomski gubitak značajan i da bi trebalo razmotriti alternativna rješenja koja bi istovremeno podržala radna prava i očuvala stabilnost tržišta. Nasuprot njemu, federalni ministar rada i socijalne politike Amir Hasičević tvrdi da su negativni izvještaji preuveličani i da nema dokaza o drastičnom padu prihoda ili masovnim otkazima.

– Analize pokazuju da nije došlo do značajnog smanjenja prometa u trgovini, niti do otpuštanja radnika. Također, imamo široku podršku građana za ovu mjeru, jer radnici zaslužuju dan odmora – izjavio je Hasičević.

Kako se približava ljetna sezona – period u kojem turizam postaje ključan izvor prihoda za mnoge općine – sve više se govori o potrebi prilagodbe zakona. Već neko vrijeme se razmatra model prema kojem bi tokom 16 sedmica u ljetnom periodu bilo dozvoljeno raditi nedjeljom, slično kao u Hrvatskoj.

Ministar Hasičević je ranije poručio da će biti spreman otvoriti dijalog i eventualno prilagoditi zakon ako se pokaže da ima štetne posljedice po lokalnu ekonomiju. Ovo je naročito važno za opštine koje se oslanjaju na sezonski turizam i gdje bi zabrana rada nedjeljom mogla negativno uticati na poslovne aktivnosti i uslužni sektor.

U ovom trenutku otvoreno je više pitanja – da li će se privremeno dozvoliti rad tokom ljeta, da li će općine imati mogućnost da same odrede koje sedmice će se zakon privremeno izmijeniti, te kako će šira javnost reagovati na eventualne korekcije.

Iako se tema u posljednjim sedmicama našla u drugom planu, dolazak ljetne sezone vraća je među prioritete. Očekuje se da će Vlada Federacije BiH u narednom periodu ponuditi balansirano rješenje koje će uzeti u obzir interese radnika, lokalnih zajednica i poslovnog sektora, uz očuvanje prava i stabilnosti tržišta rada.

VijestInfo

Post a Comment

Noviji Stariji