Nevjerovatno poređenje cijena: Ulje, mlijeko i brašno skuplji u BiH nego u Njemačkoj

Potrošačka korpa

Cijene osnovnih namirnica u BiH premašuju Njemačku: Šta zapravo plaćamo više?

U posljednjih nekoliko godina, građani Bosne i Hercegovine svjedoče stalnom rastu cijena osnovnih životnih namirnica. Iako je to postao globalni trend, iznenađujuće je da su neke cijene u domaćim trgovinama čak više nego u ekonomski razvijenim državama poput Njemačke.

Kako bi se dobio realniji uvid u stanje na tržištu, novinari su uporedili cijene najčešće korištenih proizvoda u BiH i Njemačkoj. Rezultati su pokazali zabrinjavajuće razlike. Tako se, primjerice, litar suncokretovog ulja u BiH prodaje po cijeni od 3,15 KM (1,61 EUR), dok isti proizvod u Njemačkoj košta oko 1,49 EUR.

Slična je situacija i s puterom. U domaćim marketima pakovanje od 250 grama doseže cijenu i do 6,80 KM (3,47 EUR), dok se u njemačkim trgovinama može naći već od 2,20 EUR. Litar mlijeka u BiH prosječno košta oko 2,60 KM (1,32 EUR), dok su cijene u Njemačkoj između 1,10 i 1,15 EUR, zavisno od brenda i kvalitete.

Ni ostale namirnice ne zaostaju po visini cijena. Kilogram šećera u BiH iznosi oko 1,70 KM (0,86 EUR), a u Njemačkoj se kreće oko 0,89 EUR. Kilogram brašna u BiH košta između 1,45 i 2,10 KM, dok se u Njemačkoj prodaje po cijeni od 0,59 do 1,20 EUR.

Kada je riječ o voću i mesu, razlike su također značajne. Kilogram banana u BiH dostiže 3,50 KM (1,78 EUR), dok ih njemački potrošači plaćaju od 1,30 do 1,80 EUR. Kilogram piletine u BiH košta oko 6,95 KM (3,55 EUR), dok u Njemačkoj cijena iznosi prosječno 4,15 EUR. Ni jagode nisu izuzetak – kilogram u BiH iznosi oko 7,00 KM (3,57 EUR), dok je u Njemačkoj dostupniji, za oko 3,90 EUR.

Zanimljivo je da se u trgovinama širom Njemačke mogu naći brojni proizvodi iz BiH i regiona – poput kafe, ajvara, pašteta i začina – koji su ponekad jeftiniji nego na domaćem tržištu. Na primjer, pakovanje poznate marke kafe iz BiH od 500 grama u Njemačkoj košta oko 7 do 8 EUR, dok se u BiH prodaje za 14,95 KM (7,65 EUR).

Ono što dodatno zabrinjava građane jeste činjenica da se visoke cijene ne prate proporcionalnim porastom plata. Prema službenim podacima, prosječna neto plata u BiH iznosi oko 1.545 KM (790 EUR), dok u Njemačkoj dostiže između 2.300 i 2.500 EUR, zavisno od regije i porezne kategorije.

S obzirom na to da su primanja u BiH tri puta manja, a cijene brojnih proizvoda čak i više, javnost sve češće postavlja pitanje – šta uzrokuje ovakvu disproporciju? Jesu li u pitanju tržišne spekulacije, visoki troškovi uvoza, porezi ili netransparentne trgovačke marže?

Rast cijena u zemlji postaje ne samo ekonomski izazov, već i ozbiljno socijalno pitanje. Transparentnost u formiranju cijena i jača zaštita potrošača mogli bi biti ključni koraci ka stabilizaciji tržišta i zaštiti standarda građana.

Vijest Info

Post a Comment

Noviji Stariji