Sjedinjene Američke Države intervenirale protiv Irana, gađani nuklearni objekti

SAD uništile više nuklearnih lokacija u Iranu

SAD izvele napade na tri iranska nuklearna postrojenja: Fordow, Natanz i Esfahan

Bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Trump, izjavio je da su američke vojne snage izvršile precizne udare na tri ključna iranska nuklearna postrojenja: Fordow, Natanz i Esfahan. Prema njegovim riječima, napadi su sprovedeni kao dio šire strategije za očuvanje globalne sigurnosti i sprečavanje daljnjeg razvoja nuklearnih kapaciteta u regiji.

U vojnoj operaciji korištene su napredne bombe za razaranje bunkera. Na postrojenje Fordow, koje se nalazi duboko pod zemljom, ispušteno je šest takvih projektila, dok je dodatnih 30 raketa Tomahawk usmjereno na druga postrojenja, navodi Trump.

Prema informacijama koje je objavio Reuters, u napadu su učestvovali američki bombarderi tipa B-2 Spirit – poznati po svojoj stealth tehnologiji i mogućnosti da nose teške penetracijske bombe poput GBU-57. Ovi avioni su među najsofisticiranijim letjelicama u američkoj vojnoj floti, a njihova prosječna cijena prelazi dvije milijarde dolara po jedinici.

GBU-57A/B, poznata i kao Massive Ordnance Penetrator, projektovana je za uništavanje bunkera na velikim dubinama. Može probiti više desetina metara armiranog betona ili stjenovitog tla, a zahvaljujući GPS navođenju, osigurava visoku preciznost u pogađanju ciljeva.

Prema saopštenju iz Washingtona, svi avioni su bezbjedno napustili iranski zračni prostor i vratili se u baze. “Pun teret projektila bio je usmjeren na postrojenje Fordow. Naši piloti su sada na sigurnom,” objavio je Trump na društvenoj mreži Truth Social.

Reakcije i sigurnosna procjena

Trump je u obraćanju iz Bijele kuće ponovio da Sjedinjene Države neće tolerisati prijetnje svojoj nacionalnoj bezbjednosti, naglasivši da će svaka osvetnička akcija biti odgovorena “silom znatno jačom od one kojoj smo svjedočili večeras”.

S druge strane, iranski zvaničnici su za domaće medije potvrdili da su postrojenja bila evakuirana prije napada, te da su skladišta obogaćenog uranija prethodno izmještena. Zamjenik direktora državne medijske kuće, Hassan Abedini, izjavio je da "nema opasnosti od radijacije niti prijetnje za civilno stanovništvo".

Iranska agencija Fars prenosi da su štete na postrojenju Fordow ograničene na površinske strukture koje se, kako navode, mogu brzo obnoviti. Iransko nadzorno tijelo za nuklearnu energiju potvrdilo je da nije zabilježena kontaminacija u okolnim područjima, što su potvrdile i prve međunarodne procjene.

Međunarodna zajednica poziva na smirenost

Napad je izazvao burne reakcije širom svijeta. Stručnjaci za međunarodne odnose upozoravaju na moguće eskalacije u regionu, dok Ujedinjene nacije i Evropska unija pozivaju na hitan dijalog i diplomatsko rješenje sukoba.

Situacija ostaje napeta, a pažnja svjetske javnosti sada je usmjerena na potencijalne korake koje bi mogle preduzeti obje strane u cilju stabilizacije Bliskog istoka.

Vijest Info

Post a Comment

Noviji Stariji