Informaciju o odluci suda potvrdio je advokat Fadila Novalića, Elmir Jahić, koji je najavio ulaganje žalbe višim pravosudnim instancama. Prema njegovim riječima, odluka vanpretresnog vijeća Suda BiH otvara prostor za pravnu nesigurnost, jer – kako tvrdi – sadrži kontradiktorne i nelogične elemente koji dovode u pitanje dosljednost vladavine prava.
“Danas sam imao uvid u Rješenje kojim se odbacuje naš zahtjev. Smatram da su time prekršena osnovna načela pravne sigurnosti i zaštite ljudskih prava mog branjenika. Postoje nove činjenice i dokazi koji nikada nisu razmatrani u prethodnom postupku”, kazao je Jahić.
Sud je u saopćenju naveo da nije bilo zakonskih osnova za ponavljanje suđenja, pozivajući se na važeće zakone i ranije donesene pravne akte. Odluku je donijelo vanpretresno vijeće nakon razmatranja podneska odbrane koji se pozivao na navodne povrede prava na pravično suđenje i nove okolnosti koje bi, prema njihovom mišljenju, mogle bitno utjecati na krajnji ishod postupka.
U međuvremenu, javnost sve češće upoređuje slučaj Fadila Novalića sa pravnim statusom predsjednika entiteta Republika Srpska, Milorada Dodika, koji se nalazi na slobodi i obavlja funkciju uprkos brojnim krivičnim prijavama i istragama koje su pokrenute protiv njega. Za razliku od Novalića, protiv Dodika još uvijek nije potvrđena nijedna pravosnažna presuda, a pravosudne institucije BiH zasad nisu pokrenule suđenje u predmetima koji su predmet interesovanja javnosti.
Ovakva razlika u tretmanu izaziva zabrinutost među građanima i pravnim stručnjacima, jer dovodi u pitanje jednakost svih pred zakonom i primjenu ustavnih vrijednosti na transparentan i nediskriminirajući način. U demokratskom društvu koje teži jačanju institucija i poštivanju ljudskih prava, ovakve pravne situacije dodatno naglašavaju potrebu za reformama unutar pravosudnog sistema i očuvanje povjerenja građana u institucije.
Vijest Info
Objavi komentar