Elektroprivreda Bosne i Hercegovine predložila je korekciju cijena električne energije za svoje korisnike, a prijedlog je predstavljen na konferenciji za medije u Sarajevu. Predstavnici Elektroprivrede i Vlade Federacije BiH istaknuli su kako se korekcija cijena odnosi prvenstveno na domaćinstva s visokom potrošnjom, uz poziv građanima na racionalnu i efikasnu upotrebu energije.
Razlozi za povećanje cijena
Izvršni direktor za proizvodnju u JP Elektroprivreda BiH, Nevad Ikanović, naveo je nekoliko ključnih razloga za ovakvu odluku. Među njima se posebno ističe nedovoljna proizvodnja uglja u rudnicima, što direktno utiče na stabilnost elektroenergetskog sistema. Pored toga, sve veća potrošnja električne energije, često i u situacijama kada nije neophodna, dodatno opterećuje energetski sektor, prenosi portal GlobalBH.
– Danas se električna energija troši u velikim količinama, često i po danu kada je najskuplja. Živimo komforno, ali to sa sobom nosi određenu odgovornost – poručio je Ikanović.
Premijer Nikšić o energetskoj odgovornosti
Premijer Federacije BiH, Nermin Nikšić, također se osvrnuo na ovu temu, naglašavajući važnost realnog sagledavanja potrošnje i troškova energije:
– Ako ja želim imati klimu u svakoj sobi, grijati se na električnu energiju i koristiti sve pogodnosti savremenog života, red je onda i da platim ono što trošim – izjavio je Nikšić.
Dodao je i kako ne možemo očekivati jeftinu električnu energiju, a istovremeno se protiviti izgradnji hidroelektrana ili zatvarati rudnike bez odgovarajućih alternativa.
– Ne možemo zatvarati rudnike da bismo štitili okoliš, a istovremeno ne graditi nove kapacitete i tražiti niske cijene energije. Potrebno je uspostaviti balans između potražnje i raspoloživih resursa – istakao je premijer.
Subvencije ostaju na snazi
Nikšić je podsjetio i da su subvencije za ugrožene kategorije stanovništva još uvijek na snazi, te da one nisu ukinute ni za građane koji su u međuvremenu prešli u grupu s većom potrošnjom. Time se, kako je rekao, nastoji zaštititi socijalno osjetljive grupe i omogućiti pravičniji sistem naplate.
Cilj: energetska efikasnost i dugoročna stabilnost
U fokusu predloženih mjera je povećanje energetske efikasnosti i osiguranje dugoročne stabilnosti snabdijevanja. Uvođenjem diferenciranih cijena po potrošnji želi se motivisati korisnike da koriste energiju racionalnije i da izbjegavaju nepotrebnu potrošnju u vršnim opterećenjima.
Više detalja o samom prijedlogu korekcije cijena, kao i preciznim tarifnim kategorijama, očekuje se nakon što Federalna regulatorna komisija za energiju (FERK) razmotri prijedlog i donese konačnu odluku.
Vijest Info
Objavi komentar